Ta strona internetowa używa plików cookies zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie głównej Uniwersytetu Wrocławskiego. RozumiemDolnośląski Festiwal Nauki 2018


1. Czym jest geocaching?
Geocaching to ciekawa gra terenowa, wykorzystująca GPS przy poszukiwaniu skrzynek (keszy, caches) założonych przez innych użytkowników. Zapewnia nie tylko rozrywkę na świeżym powietrzu, ale posiada w sobie bardzo duży potencjał edukacyjny – skrzynki bardzo często nawiązują do architektury, przyrody, wydarzeń historycznych – informacje na temat kesza znajdują się w jego opisie, często wzbogacone są w zdjęcia czy ryciny. W skrócie: bawiąc – uczy, ucząc – bawi! Nieco więcej o zabawie można się dowiedzieć tutaj:
YouTube
Geocaching.pl
Wiki
Wiecejluzu.com

2. Jak zacząć przygodę?
Na samym początku należy zarejestrować się na stronie geocaching.pl, wybrać unikalny login, którego będziemy używać zarówno przy wpisywaniu się do tzw. logbooka (książeczki wizyt), który umieszczony jest w skrytce, jak i przy wirtualnym wpisywaniu się do skrzynki na stronie geocaching.pl. Teraz wystarczy już tylko uzbroić się w GPS lub smartfon z aplikacją (c:geo lub Geocaching) i wybrać się na poszukiwania :)

3. Jak się zarejestrować?

 1. Wejdź na stronę geocaching.pl i utwórz darmowe konto.
 2. Ściągnij na telefon aplikację, np. geocaching lub c.geo. Zaloguj się.
 3. Wyszukaj w telefonie skrytkę.
 4. Dla bardziej zaawansowanych – pobierz informacje na swojego GPSa.

4. Co będzie potrzebne?

5. Znalazłem/am skrzynkę – i co dalej?

ETAP DODATKOWY:
Poniżej 5 pytań, związanych z wrocławskimi geografami. Prosimy znaleźć odpowiedzi i wysłać je na adres aleksandra.kolanek@uwr.edu.pl wraz ze swoim nickiem (loginem) i ewentualnie imieniem i nazwiskiem do umieszczenia na dyplomie. Dyplomy będą do odbioru tylko dla osób, które wyślą swoje imię i nazwisko wraz z wszystkimi poprawnymi odpowiedziami oraz nickiem, pod którym wpisano się do wszystkich eventowych geokeszy. Informacja o czasie i miejscu odbioru dyplomów zostanie rozesłana do Państwa na adresy mailowe, z których wyślą Państwo do nas wszystkie informacje :)
 1. Alfred Jahn
  W swojej autobiografii Jahn pisał o Wyspie Kościuszki, której nigdy nie zwiedził: „Niestety, nie powiodły się moje plany. (…) A teraz już za późno, nigdy tej wyspy nie zobaczę, i żal mi, bo przez Panoramę Racławicką związałem się z osobą Naczelnika. Ot, polskie sentymenty. A jeśli ktoś z młodych czytelników tej książki przejmie moje uczucia? Życzę mu powodzenia”. Do jakiego archipelagu należy Wyspa Kościuszki?
 2. Eugeniusz Romer
  Jakie (poza kartografią) zainteresowania badawcze z zakresu nauk przyrodniczych miał prof. Romer?
 3. Aleksander Kosiba
  Podaj współrzędne Przełęczy Kosiby (Kosibapasset)
 4. Stanisław Baranowski
  Jak po norwesku nazywa się Przylądek Baranowskiego?
 5. Julian Czyżewski
  Jaką nazwę nosi Niezależny [Nie]Regularnik Studentów Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, wydawany przez Koło Naukowe Studentów Geografii UWr?
Dyplomy odebrać będzie można po zakończeniu eventu (tj. po 26.10) w miejscu i terminie, który zostanie podany później.

6. Jakie zasady obowiązują poszukiwacza skrzynek?

Tekst przygotowany na podstawie wiki.opencaching.plLista geocache`y eventowych, znajdujących się na stronie geocaching.pl:

Jest to dodatkowa skrzynka, umieszczona POZA serwisem geocaching.pl. Mimo to jest ona częścią wydarzenia i jej znalezienie jest konieczne. Prosimy o wpisywanie się do logbooka pseudonimem z serwisu geocaching. Informacja o Profesorze Jahnie oraz wskazówki do odnalezienia skrzynki: dostępne tutaj.

Po zakończeniu swojego udziału w wydarzeniu prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety ewaluacyjnej

X